Hayat Kimya

Monorail + Veri Toplama | Kocaeli (Türkiye) - 2012 

Hayat Kimya Kocaeli Yerleşkesinde bulunan Yüksek Depo sisteminin en önemli kısımlarından biri olan EMS “Electro Monorail System” sisteminin otomasyon ve devreye alınım süreçlerinde temsilcisi olduğumuz GRENZEBACH firmasıyla beraber ana yüklenici MECALUX firmasına hizmet verilmiştir.

Sistemde GRENZEBACH şirketler grubunun LJU ürünleri ve SIEMENS otomasyon ürünleri kullanılmıştır. Profinet ve Profibus haberleşme sistemleriyle her bir kat toplam 17 PLC ile haberleşmekte ve WMS “Warehouse Management” sistemiyle istenilen kapasiteye ulaşmak için sayısız telegram haberleşmesi yapılmaktadır. Genel olarak sistem kapasitesi 450 palet/saat olup Türkiyenin en büyük ve dünyanın ise ikinci büyük yüksek deposudur.

Sistemde 2 ayrı katta EMS sistemi bulunmakta olup 1. katta 30 Tramvay ve 13 yol değiştirici ve 2. katta 25 Tramvay ve 13 yol değiştirici bulunmaktadır. Her bir kat yaklaşık 500 metre uzunluğunda monoraya sahip olup kapalı devre esasına göre çalışmaktadır. Telegram haberleşmelerinin kayıt edilmesi ve arşivlenmesi için firmamızın lisanslı PLC Recorder ürünü kullanılmaktadır.

 
 
Projeler Sayfasına Dön